Staff List

Teaching Staff 2021/2022

Alexpark2015 0352

Mr Phil Brooke


Headteacher

Claire Williams

Mrs Claire Williams


Deputy Headteacher

DSC 5220

Mrs Charlotte Millward


SENCO

DSC 5316

Mrs Hayley Wood


Research Lead

Dave Seneviratne

Mr Dave Seneviratne


Reading Recovery Teacher

DSC 5154

Miss Sarah Cresswell


Reception - Class R Peake

DSC 5257

Miss Emma Hulmes


Reception - Class R Donaldson

Miss Beth Walker


Year 1 - Class 1 Nightingale

Miss Katie Otley


Year 1 - Class 1 Boseman

DSC 5293

Mrs Claire Hunter


Year 2 - Class 2 Simmonds

DSC 5055

Miss Alex Simpson


Year 2 - Class 2 Pankhurst

DSC 5297

Mrs Lindsey Trafford-Haigh


Year 3 - Class 3 Attenborough

Louise Freeman

Miss Louise Freeman


Year 3 - Class 3 Goodall

DSC 5077

Mrs Jen Curtis


Year 4 - Class 4 Asher-Smith

Miss Megan Bull


Year 4 - Class 4 Thunberg

DSC 5328

Mr Laurence Jowett


Year 5 - Class 5 Malala

Miss Jessica Tighe


Year 5 - Class 5 Rashford

DSC 5314

Mr Mike Williams


Year 6- Class 6 Turing

DSC 5300

Mr Luke Read


Year 6- Class 6 Mandela

Anne Causer

Mrs Anne Causer


Science Teacher

Laura McCumsky

Mrs Laura McCumesky


Science Teacher

Teaching Assistants 2021/2022

Holly Forrester

Mrs Holly Forrester


Reception

DSC 5280

Miss Fiona Oakley


Reception

Abi Erskine


Reception

DSC 5088

Mrs Libby Roebuck


Reception

DSC 5083

Mrs Pat Kirby


Year 1

DSC 5139

Mrs Karen Walsh


Year 1

DSC 5263

Mrs Julie Rhodes


Year 2

DSC 5229

Mrs Pam Brown


Year 2

Sasha Muir-Fidler


Year 3

Nicola Tracey

Mrs Nichola Tracey


Year 3

DSC 5225

Mrs Julie Kirby


Year 3

Mr Mark Stanley


Year 3

DSC 5285

Ms Nancy Dunne


Year 4

DSC 5065

Miss Nikki Sykes


Year 5

Alexpark2015 0360

Miss Mikila Prince


Year 5

Mr Joe Davies


Year 6

DSC 5274

Mrs Karen Parkes


Year 6

Alexpark2015 0355

Miss Emily Mitchell


Year 6

School Support Staff 2021/2022

Peter Mayhew

Mr Peter Mayhew


School Business Manager

DSC 5141

Mrs Joanne Lockett


School Admin Officer

DSC 5061

Mrs Rachel Morley


School Finance Officer

Sam Chambers

Mr Sam Chambers


Site Manager

Danielle Cartwright


Site Officer

Midday Assistants 2021/2022

Jo Lockett

Mrs Joanne Lockett


Midday Supervisor

Lynda Bather

Mrs Lynda Bather


Midday Assistant

Donna Evans

Mrs Donna Evans


Fiona Oakley

Miss Fiona Oakley


Mikila Prince

Miss Mikila Prince


Libby Roebuck

Mrs Libby Roebuck


Sue Simpson

Mrs Sue Simpson


Jen Timblin

Mrs Jen Timblin


Miss Elizabeth Webb


Midday Assistant

Nicola Tracey

Mrs Nichola Tracey


Jo Wilson

Mrs Joanne Wilson


Jo Yates

Miss Joanne Yates


Jessica Holliday

Miss Jessica Holliday


Danielle Tilley

Miss Danielle Tilly


Mr Joe Davies


Mr Mark Stanley


Miss Danielle Cartwright


Alycia Darrock


Sasha Harris


After School Care Club

Karen Parkes

Karen Parkes


After School Care Club Leader

Jo Wilson

Jo Wilson


After School Care Club Assistant

Jo Yates

Jo Yates


After School Care Club Assistant

Joe Davies


After School Club

Jen Timblin


Afterschool Club

Totally Local Company Catering Team

JMS Cleaning Team